Opieka nad dziećmi i praca w domu. Jak to zrobić?

Praca zdalna ma wiele zalet, o czym często rozmawialiśmy na Antywebie. Jednym z nich jest możliwość objęcia opieką krótkoterminową członka rodziny, którym z różnych przyczyn nie może obecnie zająć się nikt inny. Ale czy to jest do pogodzenia?

Opieka nad dziećmi i praca zdalna? To może wydawać się najlepszą opcją. Z jednej strony jesteśmy zawsze do dyspozycji pracodawcy w celu realizacji codziennych obowiązków, z drugiej strony możemy czuwać nad dzieckiem w czasie przestoju. Chociaż wiele zależy od osobowości dziecka, w rzeczywistości nie zawsze jest tak różowo. Wiesz, że niektóre dzieci dobrze bawią się same i nie wymagają dużego nadzoru. Najwspanialszą rzeczą do zrobienia jest granie w gry z ludźmi, którzy muszą praktycznie stale zarządzać swoim czasem. Drugi scenariusz jest naturalny, a praca zdalna jest w nim dość wymagająca.Ale trudne nie zawsze oznacza niemożliwość. Aby móc zrównoważyć pracę i opiekę, wszystko, co musisz zrobić, to nastawić się na sukces.

Łączenie opieki nad dziećmi i pracy zdalnej to trudne przedsięwzięcie.

Każdy, kto sądził, że praca i utrzymanie innych w tym samym czasie to łatwe zadanie, grubo się myli. Mogę obiecać, że nie jest tak idealnie, jak mogłoby się wydawać na pierwszy rzut oka, ponieważ jestem ojcem dwójki dzieci. Teoretycznie nie powinno to być trudne, ponieważ dzieciak jest zajęty, kiedy my pracujemy. Tylko czasami odwracamy wzrok od komputera, aby upewnić się, że wszystko jest w porządku. Nie byłoby większych trudności w pogodzeniu jednego z drugim, gdyby taka była rzeczywista sytuacja. Są jednak przypadki, w których zaczynają się schody. Kiedy pracujemy zdalnie, nasz związany z domem młodzieniec jest zwykle chory. W rzeczywistości może to oznaczać, że nie będzie działać normalnie. Niektóre dzieci wymagają znacznie większej opieki ze strony opiekunów, zwłaszcza te, które mają wysoką temperaturę.

Skuteczne planowanie ma kluczowe znaczenie.

Zanim jednak przystąpimy do pracy, powinniśmy poświęcić trochę czasu na przygotowanie się. Opieka nad dzieckiem, zwłaszcza małym, to coś więcej niż tylko dyskretny nadzór. Dlatego musisz upewnić się, że wszystko, czego potrzebujesz, jest pod ręką. Jeśli dziecko jest chore, przygotujmy leki odpowiednio wcześniej, aby ich podanie zajęło jak najmniej czasu. Jedzenie jest takie samo. Trudno sobie wyobrazić dłuższą przerwę w pracy na lunch, aby zrobić dwudaniową kolację, ponieważ jest to nagły wypadek. Najlepszą opcją w tej sytuacji bez wątpienia będzie wszystko, co można szybko odgrzać.

Elastyczny harmonogram jest w tym przypadku najlepszym rozwiązaniem.

Kiedy praca z domu jest najtrudniejsza w opiece nad dzieckiem? Przede wszystkim wtedy, gdy mamy ustalone godziny pracy. Pracując od 8:00 do 16:00 lub od 9:00 do 17:00, musimy poświęcić cały dzień na pracę. Pracodawcy czasami decydują się na elastyczne godziny pracy jako rozwiązanie. Jest to optymalny sposób postępowania, gdy liczy się produkt pracy danej osoby, a nie szybkość, z jaką wykonuje ona obowiązki związane z jej pracą. Dzięki możliwości pracy poza normalnymi godzinami pracy możesz tak zmodyfikować swoją codzienną rutynę, aby opieka nad dzieckiem jak najmniej kolidowała z obowiązkami zawodowymi.

Opieka nad dziećmi i praca zdalna: Ustawodawca wypowiedział się przeciwko nam

Polski Kodeks pracy został niedawno zaktualizowany, a kiedy piszę ten artykuł, Prezydent podpisał już zmiany, które teraz czekają na ratyfikację. Z czego zostały zrobione? Między innymi klauzula o zatrudnieniu zdalnym, gdy ma to związek z opieką nad dziećmi. Teraz mamy możliwość pracy zdalnej tylko na czas wychowywania dziecka do czwartego roku życia, zgodnie z nowelizacją Kodeksu pracy. Dodatkowo pojawiła się klauzula dopuszczająca do 24 dni w roku sporadycznej pracy zdalnej według uznania pracownika.

Kiedy nic innego nie działa

Jest jeszcze inny sposób na zrównoważenie opieki nad dzieckiem z pracą na odległość. To prawda, że nie jest zbyt pouczające i nie należy go nadużywać, ale kiedy wszystko inne zawiedzie, zawsze może być pomocne. To rozrywka, którą lubią praktycznie wszystkie dzieci. Sięgnij po ostateczną broń, gdy musimy pracować, a nasz podopieczny dokłada wszelkich starań, aby zwrócić na siebie naszą uwagę. Żadnemu dziecku nie zaszkodzi spędzenie kilku minut z ulubioną bajką, a rodzic może skupić się na tym, co w jego pracy jest obecnie najważniejsze.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *