W jaki sposób organizacje mogą chronić dobre samopoczucie swoich pracowników zaangażowanych w pracę zdalną lub hybrydową?

Coraz więcej firm przyjmuje pracowników zdalnych. Hybrydowy styl pracy jest również bardzo skuteczny w wielu biznesach. Zarówno pracodawcy, jak i pracownicy są świadomi korzyści płynących z obu metod. Coraz częściej mówi się jednak o potrzebie lepszej integracji jednostek, które współtworzą organizację, ale nie często wchodzą w interakcje ze swoimi szefami i współpracownikami. Co firmy mogą zrobić, aby zwiększyć motywację i zaangażowanie pracowników w działalność biznesową? Radzimy!

Dlaczego ważne jest, aby wziąć pod uwagę dobro pracowników?

Kiedy pracownicy są szczęśliwi w pracy, są mniej zestresowani, co zwiększa ich produktywność. Podczas gdy pracodawcy coraz lepiej dbają o dobre samopoczucie pracowników, którzy regularnie przebywają w biurze, opieka nad tymi, którzy pracują zdalnie lub w modelu hybrydowym, pozostaje trudna. Warto jednak podnieść rękawicę. Firmy, które cenią dobro pracowników, odnotowują mniejszą rotację pracowników i wypalenie zawodowe, co pozwala im szybciej się rozwijać i wprowadzać więcej innowacji.

Jak zadbać o dobre samopoczucie w pracy?

Zadbaj o to, aby pracownicy wykonujący pracę hybrydową lub zdalną czuli się częścią zespołu. Niezależnie od branży, imprezy integracyjne są dość powszechne w wielu firmach. Jaki format powinno mieć takie spotkanie? Wiele zależy od charakteru Twojej firmy i unikalnych wymagań personelu. Bardzo ważne jest, aby w imprezie integracyjnej wzięli udział wszyscy pracownicy, także ci, którzy rzadko odwiedzają biuro. Pamiętaj, że dbanie o dobro pracowników wykracza poza proste działania integracyjne. Dodatkowo wiąże się to z objęciem wszystkich pracowników nieoficjalnymi zwyczajami, w tym piątkowymi śniadaniami na żywo.

Pokaż wiarę

Jedną z najważniejszych cnót w pracy jest zaufanie. Ma to kluczowe znaczenie w szczególności dla osób pracujących w modelach zdalnych lub hybrydowych. Pokaż swoim pracownikom, że w nich wierzysz. Daj im elastyczność w doborze zadań (jeśli pozwala na to struktura organizacyjna), a będą bardziej skłonni do podejmowania inicjatywy i wdrażania kreatywnych pomysłów w życie.

Nagroda

W oparciu o istniejące wymagania pracowników opracuj pożądany program świadczeń dla firmy. Karnety sportowe, ubezpieczenie zdrowotne, kursy językowe, a może dofinansowanie zajęć sprzyjających rozwijaniu pozazawodowych pasji? Pamiętaj, że opinie samych pracowników są ważne.

Zadbaj o to, aby pracownicy się rozwijali

Stwórz ścieżkę kariery dla każdego pracownika — także dla tych, którzy pracują z domu. Pokaż pracownikom, jak mogą się rozwijać. Wydawaj pieniądze na doradztwo biznesowe online i szkolenia dla tych, którzy nie mogą uczestniczyć w sesjach osobistych.

Podaj przykład.

Zacznij od siebie, jeśli chcesz pomóc swoim pracownikom zachować zdrową równowagę między życiem zawodowym a prywatnym. Zawsze pamiętaj, że przykład pochodzi z góry. Postępuj zgodnie z wytycznymi dotyczącymi zdrowia, jeśli to możliwe, i wyznacz kogoś, kto zajmie się Twoimi obowiązkami podczas Twojej nieobecności w biurze, nie odpowiadając na telefon ani nie wysyłając e-maili. Często kontaktuj się ze swoim zespołem, nawet jeśli nie jesteś w biurze przez cały dzień.

Rola działu HR w inicjatywach wellness

Dyrektor ds. dobrego samopoczucia, osoba, której zadaniem jest dbanie o dobro pracowników – tych, którzy przychodzą do pracy codziennie, tych, którzy przychodzą okazjonalnie i tych, którzy pracują na pełen etat – coraz częściej pojawia się na listach zawodów w przyszłym podręczniku. Za politykę wellbeing odpowiada wewnętrzny dział kadr lub zewnętrzna agencja HR w większości obecnych struktur organizacyjnych firm. Są eksperci posiadający wiedzę na temat zwiększania zaangażowania pracowników.

Dodaj komentarz